Ako zvládnuť zmeny nálad a pripraviť sa na príchod bábätka.

26. mája 2025

admin

Milé budúce mamičky, časté zmeny nálad sú prirodzenou súčasťou tehotenstva, ktoré je obdobím obrovských premien – nielen tých viditeľných na našom tele, ale aj tých, ktoré sa odohrávajú v našom vnútri. A k nim neodmysliteľne patria aj tie povestné emocionálne výkyvy. Ako mama a zakladateľka BabyBoss.sk si veľmi dobre pamätám tú emocionálnu horskú dráhu – chvíľu radosť a eufória, o okamih neskôr slzy dojatia či podráždenosť. Chcem vás uistiť, že tieto zmeny nálad sú úplne normálnou súčasťou tehotenstva. V tomto článku sa s vami podelím o svoje skúsenosti a tipy, ako tieto pocity lepšie zvládať a ako sa zároveň s pokojom a radosťou pripraviť na príchod vášho malého zázraku.

Prečo tie tehotenské zmeny nálad?

Aby sme mohli svoje pocity lepšie prijať a pracovať s nimi, je dobré vedieť, čo za nimi stojí:

  • Hormonálna búrka: Hladiny estrogénu a progesterónu vo vašom tele počas tehotenstva prudko stúpajú a kolíšu. Tieto hormóny majú priamy vplyv na chémiu mozgu a môžu spôsobovať výkyvy nálad, podobne ako niekedy pred menštruáciou, len intenzívnejšie.
  • Fyzické nepohodlie: Únava (najmä v prvom a treťom trimestri), ranné nevoľnosti, pálenie záhy, bolesti chrbta, opuchy nôh, časté močenie či nespavosť – to všetko môže prirodzene vplývať na vašu náladu a podráždenosť.
  • Psychologické faktory: Tehotenstvo je obdobím veľkých životných zmien. Miešajú sa vo vás pocity obrovskej radosti a očakávania s obavami z pôrodu, zo zodpovednosti za nový život, zo zmien vo vašom tele či partnerskom vzťahu.
  • Je to úplne normálne! Chcem, aby ste vedeli, že v tom nie ste samy. Takmer každá tehotná žena zažíva istú mieru emocionálnej nestability. Dôležité je o tom hovoriť a vedieť, ako si pomôcť.

Ako zvládať tehotenské zmeny nálad?

Hoci zmeny nálad nemôžeme úplne odstrániť, existuje mnoho spôsobov, ako ich zmierniť a cítiť sa lepšie:

  1. Doprajte si kvalitný odpočinok: Únava zhoršuje výkyvy nálad. Snažte sa spať dostatočne dlho a ak je to možné, doprajte si krátky oddych aj počas dňa.
  2. Zdravá a vyvážená strava: Pravidelný prísun živín a stabilná hladina cukru v krvi môžu pozitívne ovplyvniť vašu náladu. Nezabúdajte na dostatok ovocia, zeleniny, celozrnných produktov a kvalitných bielkovín. (Viac tipov nájdete v našom článku o strave v tehotenstve na BabyBoss.sk!)
  3. Pravidelný a primeraný pohyb: Jemné cvičenie vhodné pre tehotné (chôdza, plávanie, tehotenská joga) uvoľňuje endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a znižujú stres. (Aj o cvičení sme pre vás pripravili článok!)
  4. Hovorte o svojich pocitoch: Zdieľajte svoje radosti aj starosti s partnerom, blízkou kamarátkou, mamou alebo inou dôveryhodnou osobou. Niekedy už len samotné vypovedanie pomôže.
  5. Nájdite si čas pre seba a svoje koníčky: Venujte sa činnostiam, ktoré vám robia radosť a pri ktorých relaxujete – čítanie, počúvanie hudby, prechádzky v prírode, kreatívne aktivity.
  6. Relaxačné techniky: Vyskúšajte hlboké dýchacie cvičenia, meditáciu, vizualizáciu alebo si doprajte teplý (nie horúci!) kúpeľ.
  7. Prijatie a seba-súcit: Buďte k sebe láskavá a trpezlivá. Prijmite, že tieto pocity sú dočasné a sú súčasťou úžasného procesu tvorby nového života.
  8. Kedy vyhľadať odbornú pomoc: Ak sú vaše pocity veľmi intenzívne, dlhotrvajúce, bránia vám v bežnom fungovaní, alebo ak máte pocity hlbokého smútku, úzkosti či beznádeje, neváhajte sa obrátiť na svojho lekára, gynekológa alebo psychológa. Perinatálna depresia a úzkosť sú reálne a liečiteľné stavy.

Príprava na príchod bábätka.

Paradoxne, aj keď sa to môže zdať ako ďalšia úloha navyše, aktívna príprava na príchod bábätka môže výrazne prispieť k vašej emocionálnej pohode a zmierniť niektoré obavy.

  • Praktická príprava ako balzam na dušu:
    • Kompletizácia výbavičky: Postupné nakupovanie a chystanie vecí pre bábätko (oblečenie, postieľka, kočík…) môže byť veľmi uspokojujúce a napĺňať vás pocitom pripravenosti. (Náš detailný sprievodca výbavičkou vám s tým rád pomôže!)
    • Príprava domova: Vytvorenie útulného kútika pre bábätko, zorganizovanie vecí, upratanie – to všetko prispieva k pocitu kontroly a pokoja.
    • Plánovanie popôrodného obdobia: Premyslite si, kto vám môže pomôcť v prvých týždňoch po pôrode (partner, rodina, dula). Pripravte si nejaké jedlá do mrazničky, aby ste mali menej starostí s varením.
  • Mentálna a emocionálna príprava – Očakávania a realita:
    • Informovanosť o starostlivosti o novorodenca: Navštívte predpôrodný kurz, čítajte knihy, rozprávajte sa so skúsenými mamičkami. Čím viac budete vedieť, tým menej sa budete báť neznámeho.
    • Nastavenie reálnych očakávaní: Prvé týždne s bábätkom sú krásne, ale aj veľmi náročné. Spánková deprivácia, neustála starostlivosť – buďte pripravená na to, že to nebude vždy prechádzka ružovou záhradou, a to je v poriadku.
    • Diskusia s partnerom: Hovorte spolu o vašich predstavách o rodičovstve, o rozdelení úloh, o vzájomnej podpore a očakávaniach.
    • Vybudujte si podpornú sieť: Spojte sa s inými tehotnými ženami alebo čerstvými mamičkami (napr. na kurzoch, v online skupinách). Zdieľanie skúseností je neoceniteľné.
    • Pozitívne myslenie a vizualizácia: Predstavujte si krásne chvíle s vaším bábätkom, pokojný pôrod, úspešné dojčenie. Posilňuje to vnútornú pohodu.

Úloha partnera – Spolu to zvládnete ľahšie.

Váš partner hrá v tomto období kľúčovú úlohu. Jeho pochopenie, trpezlivosť a podpora môžu byť pre vás obrovskou pomocou pri zvládaní vašich zmien nálad. Povzbudzujte ho, aby sa aktívne zapájal do príprav na príchod bábätka – od skladania postieľky až po spoločnú účasť na predpôrodnom kurze. Otvorená komunikácia a pocit, že ste v tom spolu ako tím, sú na nezaplatenie.

  • BabyBoss.sk – Sprevádzame vás celým obdobím príprav.

V BabyBoss.sk chápeme, že príprava na bábätko zahŕňa nielen nákup výbavičky, ale aj emocionálnu pohodu. Preto sa vám snažíme prinášať nielen kvalitné produkty, ale aj užitočné rady a podporu prostredníctvom našich článkov a komunikácie (a čoskoro aj v Babyboss Clube!). Veríme, že dobre pripravená a pokojná mama je najlepší štart pre bábätko. A aj keď zmeny nálad môžu byť niekedy náročné, sú len dočasnou súčasťou tejto jedinečnej cesty.

Milé budúce mamičky,

pamätajte, že ste úžasné a silné. Vaše telo robí neuveriteľnú prácu. Buďte k sebe láskavé, doprajte si starostlivosť, ktorú si zaslúžite, a nebojte sa požiadať o pomoc, keď ju potrebujete. Kombinácia starostlivosti o svoje duševné zdravie a praktickej prípravy na bábätko vám pomôže prejsť týmto obdobím s väčším pokojom a radosťou.

Želám vám krásny zvyšok tehotenstva, čo najmenej náročných zmien nálad a veľa radostného očakávania!

S láskou,

Zuzana Bobuľová

Mama a zakladateľka BabyBoss.sk

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach  pre ďalšie tipy a inšpirácie!

zmeny nálad

About Me

User description placeholder. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturi

Vložiť komentár